Örökölt sors
2020.10.18
Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors
Egy beszelgetés során jutott hozzám a könyv. Az anyósommal ugyanis rendszeresen megbeszéljük a család ügyes-bajos dolgait, mindketten jobban érezzük magunkat, ha kimondjuk hangosan a problémákat. Ő adta oda, hogy ezt mindenkinek el kellene olvasnia, mindenki találni fog a könyvben valami rá jellemző dolgot, elkerülhetetlen az "Aha" érzés. Ezt aztán elmondtam a barátnőmnek is, mert tudtam, hogy ő is szereti az ilyen típusú olvasmányokat. Természetesen már ő is olvasta és egyből rávágta, hogy "Úristen, ő ezt kötelezővé tenné".
Nos, ezért is nagy reményekkel indultam neki az olvasásnak, és csakugyan a valós emberi történetek miatt izgalmas volt, az olvasás gördülékenyen ment. Egy nagyon pici csalódottság azért van bennem, ugyanis ahogy leírta a rám jellemző szituációkban felnőtt gyerekeket, homlok egyenest az ellenkezője igaz rám, egészen a könyv legvégéig kellett érnem, mire saját magamnak is letudtam egy-két dolgot szűrni. Ez csak azért volt meglepő, mert egyrészt hatalmas a családom, ami néha átok, néha áldás, másrészt nálunk aztán mindenféle titok, trauma, konfliktus, hazugság, betegség, és elvárás előfordult sajnos az évek során, így azt gondoltam az egész könyvet szinte úgy fogom olvasni, mintha rólam szólna.
De belegondolva "megbocsájtottam" a könyvnek, hiszen én már egész kiskoromban is mindent az ellenkező módon csináltam mint a többiek, a tanáraim folyton szóltak, hogy máshogy tartom a papírt, másik oldalt kezdek írni mint az osztálytársaim stb. Ami viszont nagyon tetszett a könyvben, hogy rávilágított arra, milyen kapcsolata lehet a magzat és anya között, milyen hatással lehet a gyerekre a terhesség alatt átélt dolgok, hozzáállások. Ami pedig a legjobb a könyvben szerintem, hogy olvasás közben akár jellemző rá az adott téma akár nem, az ember elkezd gondolkodni saját családi történetein és konfliktusain. A könyv egyébként javasolja is, hogy végezzünk családkutatást, e tekintetben én szerencsés vagyok, mert 1673-tól minden felvan jegyezve a családunkban.